Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik: Gezici Protez Merkezi

Uluslararası Doktorlar Derneği olarak Gezici Protez Merkezimiz ile protez tamiri ve imalatı hizmetini vereceğiz.

Ottobock Global Foundation tarafından derneğimiz AID Uluslararası Doktorlar Derneği’ne hibe edilen Gezici Protez Merkezi, savaş nedeniyle protez ihtiyacı olan Suriyeli hizmet verecektir. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayla ayrıca afet olaylarının ardından hızlıca protez ihtiyacı olan afetzedelere yardım edilebilecek.

Şehitkamil Spor Salonu’nda düzenlenen protokol ile protez tamir ve yapım aracı olan Gezici Protez Merkezi Ottobock Global Foundation tarafından derneğimize hibe edildi. Düzenlenen törene; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanımız Dr. Mevlit Yurtseven, Ottobock Global Foundation Türkiye Genel Müdürü Orkun Nihat Taşkın, Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanvekili ve Uluslararası Doktorlar Derneği Protez Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Yaşar Tatar, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“Türkiye’de bir ilk dünyada da ilkler arasında yer alan bir uygulama”

Gezici Protez Merkezinin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve dünyada da ilkler arasında yer alan bir uygulama olduğunu ifade eden Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanvekili ve Uluslararası Doktorlar Derneği Protez Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Yaşar Tatar, “Bilindiği üzere önümüzdeki hafta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Özel gereksinimleri olan çocuklarımız için özel bir gün. Bu çocuklarımızın eğleneceği bir ortam oluşsun istedik. Bu işi yaparken de Türkiye’de bir ilkte gerçekleşmiş olacak. Gezici bir protez Merkezini Uluslararası Doktorlar Derneği olarak devreye almış olacağız. Ottobock Global Foundatıon Vakfı tarafından Uluslararası Doktorlar Derneğine bağışlanan seyyar bir protez merkezi olacak. Bu sistem kişileri bulunduğu yerlerde protezlerini tamir hatta tamamen imalat etme üzerine kurulu bir sistem. Biz ağırlıklı olarak Suriyeli çocuklar ve Suriye bölgesinde bu tür faaliyetleri sürdürüyoruz. Uluslararası Doktorlar Derneği olarak bunu yakın coğrafyadaki ani deprem veya büyük felaketlerden sonrada hızlıca hizmete alıp kullanacağımız bir sistem olacak” ifadelerini kullandı.

Protokol törenin ardından Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle engelli çocuklar, müzik eşliğinde oynanan oyunlarla eğlendi.