İdlib’de 4000 katarakt ameliyatı için kolları sıvadık

AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde sağlık faaliyetlerimizi hızlandırdık.

Dernek Genel Başkanımız Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven protokol toplantısında yaptığı açıklamada, “Katarakt ameliyatı ihtiyacının bir an önce azaltılması için çaba gösteriyoruz.” dedi.

Katarakt ameliyatlarının ücretsiz bir şekilde gerçekleştirileceğini söyleyen Yurtseven, “Bu kendi göz merkezimiz ile Suriye’de aktif olarak çalışan göz merkezleri arasında gerçekleştirdiğimiz ortak bir çalışma. Bizler arkadaşlarımızı malzeme ve lojistik yönünden destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Amacın ‘tüm ameliyatların 1 yıl içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamak’ olduğunu belirten Yurtseven, 1000 katarakt ameliyatı desteği veren ve protokolde hazır bulunan Sadakataşı Derneği yetkililerine teşekkür etti.

Protokol Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ile Bab Al-Hawa Hastanesi, Ibn Al-Haytham Hastanesi ve Al-Hikme Hastanesi arasında gerçekleştirildi. Protokol kapsamında kurumlar 1000’er katarakt ameliyatı gerçekleştirecek ve toplamda 4000 katarakt hastası göz sağlığına kavuşacak.