Yapacağınız her bağış,
yeni bir umut demek.

Yapacağınız her bağış, yeni bir umut demek.

Sosyal Uyum ve Koruma Projesi – GIZ

"Toplum Temelli Yerel İnisiyatifler- CLIP 2" Projesi

"Toplum Temelli Yerel İnisiyatifler- CLIP 2" Projesi

Türkiye, dünya genelinde en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli mülteci ve 330.000 diğer uluslararası koruma altındaki birey, sosyal ve ekonomik entegrasyon zorluklarıyla karşı karşıyadır. Dil engeli, yüksek yaşam maliyetleri ve COVID-19 pandemisi gibi faktörler, bu zorlukları daha da artırmaktadır.

Proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 2100
kişiye destek sağlanmıştır.

Sürdürülebilir Hizmet: AID'in Mülteci Topluluklarına Yönelik Etkin Faaliyetleri

Sürdürülebilir Hizmet: AID'in Mülteci Topluluklarına Yönelik Etkin Faaliyetleri

“Toplum Temelli Yerel İnisiyatifler- CLIP 2” projesi, mültecilerin ve ev sahibi toplumun hassas durumdaki bireylerinin sosyal ve ekonomik dayanıklılığını artırmayı amaçlamaktadır. Proje, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) liderliğinde yürütülmekte olup, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) tarafından finanse edilmektedir.

AID, 2021’de bu projeye dahil olarak Fatih ve çevresindeki mülteci topluluklarına yönelik etkili hizmetler sunmaya başlamıştır. AID‘in katkılarıyla, bölgedeki hassas bireylerin haklarından haberdar olmaları ve hizmetlere erişimleri kolaylaştırılmıştır. Özellikle kadınlar ve çocuklar için sunulan koruma ve destek hizmetleri, AID‘in bu projedeki önemli rollerindendir.

Eylül 2023 sonu itibariyle AID’in proje kapsamındaki faaliyetleri sonlanmış olsa da AID’in mültecilere yönelik faaliyetleri devam etmektedir.