Yüksek Teknolojili Ortez-Protez Merkezlerimiz

Silahlarla tahrip edilip engelli hale getirilen insanları, modern cihazlar kullanarak yeniden hayata bağlamaya çalışıyoruz. Umudu büyütüyoruz. Savaşın yıkıp geçtiği mağdurların, uzuv kaybı yaşamış insanların hayata tutunmaları için var gücümüzle çalışıyoruz.
Ortez-Protez Projesi Nedir?

Suriye’deki bombalı saldırılarda uzuv kaybı yaşayan savaş mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin Yüksek Teknolojili Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezimizde insanlara umut oluyoruz.

Kuveyt Zekat House kuruluşunun desteği, İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği’nin uygulamacı katılımıyla İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay-Reyhanlı ve Cerablus’ta hizmet vermekteyiz. 4. merkezimizi 2020’nin Eylül ayında İdlib’de faaliyete geçirdik.

Merkezlerimizde binlerce ihtiyaç sahibi için protez ortez üretip ve uyguluyoruz.

 

Yaralanma sonucu engelli olan Suriyeli savaş mağdurlarını öncelemekle beraber, savaş dışı sebeple sakat kalmış, protez ortez temini imkanı olmayan ihtiyaç sahipleri de projenin hedef kitlesini oluşturuyor.
 

Şu anda 3 ayrı protez merkezimizde Suriyeli savaş mağdurlarına umut oluyoruz.

Projenin özellikleri

-3D (üç boyutlu) tarayıcılar kullanılarak hastadan ölçü alması ile alçı ölçüye gerek kalmadan işlem yaptığımız alanında öncü bir projedir.

 
-Protez üretimine özel üretilmiş yazılım ve 3D yazıcı kullanılması ile üretim maliyetleri düşürülmüştür.
 
-3D yazıcıyla soket üretiminin gerçekleştirilmesi ile hastaların İstanbul merkezde ortalama 4-6 saat içinde protezlerine kavuşabilmeleri mümkündür.
 
-Özel yazılım ve 3D yazıcılar sayesinde hastaya özel soket veya gerektiğinde özel imalat protezler yapılabiliyor.
 
-Merkezden uzak (kamplar, savaş bölgeleri gibi) yerlerde sadece bir tekniker 3D tarayıcılar ile alçı ve ölçü ekipmanları taşımadan; alçı kalıplarının transferine dair sorun yaşamadan ölçü alabiliyor, transfer sağlayabiliyor.