İdlib’te göz sağlığı ve protez merkezi açılışı gerçekleştirdik

AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak, Suriye’nin İdlib kentindeki çalışmalarımıza bir yenisini ekledik. Derneğimizin daha önce hizmet vermeye başladığı ortez-protez merkezinin ardından bu kez bir göz sağlığı merkezi açtık. 

Yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldığı savaş, beraberinde sayısız sorun getirdi. Birçok alanda faaliyet gösteren ve savaşın yaralarını kapatmak için seferber olan derneğimiz, ilk günden bu yana insani yardıma muhtaç olan kişilerin yanında olmaya devam ediyor. 

AID olarak İdlib’te ortez-protez merkezinin ardından göz sağlığı alanında da hizmet vererek bölgedeki etkinliğimizi artırdık.  

Ortak merkez açılışında konuşan AID Genel Başkanımız Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven “Uluslararası Doktorlar Derneği 10 yıllık birikimini ihtiyacı olan herkese, ihtiyaç olan her yerde aktarmayı şiar edinmiş bir kuruluş. Bugün bu şiarla iki tane çok güzel merkez açılışı yapmış olduk. Tarihin gördüğü en büyük kıyımlardan birinin yaşandığı coğrafyada en fazla ihtiyaç duyulan konu protez desteğiydi. Türkiye’de belirli bir yere getirdiğimiz tecrübeleri şimdi buraya aktarıyoruz. İHH ile 20 yıla yaklaşan katarakt tecrübelerimizi de burada göz sağlığını korumak için kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Kuveyt Zekat House ve İHH Samsun Siyah Hareketi destekleriyle kurulan sağlık merkezlerimiz, açılışın hemen ardından bölgedeki hastalara hizmet vermeye başladı.