Suriyeli Abdulbasit ayağa kalkacak

“Baba beni kaldır” videosuyla tanınan Suriyeli Abdülbasit’in rüyaları gerçek olacak. Abdülbasit ve onun gibi savaş mağdurları protez merkezleri sayesinde artık yürüyebilecek.

Suriye’deki bombalı saldırılarda sakat kalan savaş mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için açılan Türkiye’nin ilk Yüksek Teknoloji Ortez Protez Yapım ve Uygulama Merkezleri, 8 yaşındaki Suriyeli Abdülbasit’in başını çektiği savaş mağtduru çocukları ayağa kaldıracak. İHH İnsani Yardım Vakfı; Kuveyt Zekat House kurumu ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile birlikte savaş yaralanmaları sonucu sakat kalarak ortez protez ihtiyacı duyan hastaları tedavi etmeyi amaçlayan ortak bir projeye imza attı. İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay’da inşa edilen 3 ayrı protez merkezi, 19 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen iki ayrı törenle hizmete açıldı.

BEN SİZİN EVLADINIZIM

İlk program Fatih’te bulunan bir otelde icra edildi. Törene, tüm dünyanın bir bombalama sonrasında bacakları kopmuş yerde otururken babasına “Baba, beni kaldır” dediği videosuyla tanıdığı 8 yaşındaki Suriyeli Abdulbasit, Halep’teki evleri vurulunca bacaklarını kaybeden 9 yaşındaki Henin ile sağ ayağını kaybeden 8 yaşındaki Ali de katıldı. Kürsüye gelen Halepli Abdülbasit, “Ben sizin evladınız Abdülbasit. Bana gösterdiğiniz ihtimamdan dolayı size teşekkür ediyorum, dua ediyorum” dedi. Suriyeli Henin de kendisine protez bacak yardımında bulunanlara minnet duyduğunu ifade etti.

Suriyeli Abdülbasit

100 YILLIK GELECEĞİN ÖNCÜSÜ

AID Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlüt Yurtseven, projeye destek veren kurumlara teşekkür ederek, “Böyle bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projenin 100 yıllık bir geleceğin öncüsü olacağına inanıyoruz” dedi. Kuveyt Zakat House Genel Başkanı İbrahim Saleh ise, “Abdülbasit’in çığlığını hepimiz duymuştuk. Bugün ise o yavrularımıza sahip çıkmayı nasip eden Allah’ımıza hamd olsun” diye konuştu. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da, projenin tamamlanmasına yardımda bulunan resmi ve sivil kurumlara teşekkür etti.REKLAM

Merkezlerde 3D yazıcılarla 2 yılda bin ihtiyaç sahibi için ortez protez üretilmesi ve uygulanması hedefleniyor. İhtiyaç sahipleri de bu merkezler sayesinde ücretsiz ortez protez imkanına kavuşacak.

Ücretsiz hizmet verecek

Savaş mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin ilk Yüksek Teknoloji Ortez Protez Yapım ve Uygulama Merkezleri törenle hizmete açıldı. Ücretsiz hizmet verecek merkezin açılış kurdelasını, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, Kuveyt Zakat House Genel Başkanı İbrahim Saleh “hayırlı olsun” dileğiyle ortaklaşa kesti.