Protez Yapım ve Uygulama Merkezi savaş mağdurlarının hizmetinde

Suriye’de savaş mağdurlarının yaralarını sarmak için Türkiye’de ilk İleri Teknoloji Ortez Protez Yapım ve Uygulama Merkezleri, İHH ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği’nin ortak yürüttüğü proje İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay-Reyhanlı’da hizmete başlıyor.

Kurulduğu günden bu yana insani yardım alanında birçok kalıcı projeyi hayata sokan İHH İnsani Yardım Vakfı; Kuveyt Zekat House Kurumu ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ile birlikte savaşta sakat kalarak ortez protez ihtiyacı duyan hastaları tedavi etmeyi amaçlayan ortak bir projeye imza attı. İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay’da inşa edilen 3 ayrı protez merkezi, 19 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek törenle hizmete açılacak.

“DÖRT SAATTE PROTEZ TAKILACAK”

Diriliş Postası Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Protez Yapım ve Uygulama Merkezi yetkilisi Kehriban Parspancı, protez merkezimizde eski teknolojiye nazaran daha ileri bir teknoloji kullanacağız. Dünyada çok az kullanılan bir sistem olma özelliğini taşıyan teknoloji, Türkiye’de ilk kez kullanılacak diyerek “Protez ve ortezler printer yazıcılar aracılığıyla üretiliyor. Otomatik ölçü alma cihazlarımız var ve bu cihazlar küçük boyutlu cihazlar olduğundan ötürü, dünyanın her yerine ulaşma özelliği taşımakta. Cihaz yaralanan kişinin kolu, bacağı hangi bölgede proteze ihtiyaç varsa o bölgenin ölçüsü alınıyor. Alınan ölçüler printer yazıcılara gönderilip bastırılıyor. En fazla dört saat zaman zarfı içerisinde hastaya protezi takılmış oluyor. Eski sisteme göre avantajları, dört güne kadar uzayan protez takma işlemleri artık çok daha kısa sürede gerçekleştirilecek. Alçılarla alınan ölçüler artık yerini printer yazıcılarına bırakarak %99.9 oranında doğru ölçü alıyor. Projede hedef kitle öncelikle çocuklar, gençler ve kadınlar. Suriyeli İki erkek ve bir kız çocuğumuzun ikisine protez işlemini gerçekleştirdik, yaş aralıkları 8-9 olan çocuklarımız artık yürüyebiliyorlar.” şeklinde konuştu.