AID ekiplerimiz Yemen’de saha çalışması yaptı

AID Uluslararası Doktorlar Derneği; Yemen’de, sağlık yardımı çalışmalarının tespiti ve saha çalışmaları hakkında bilgi taraması yaptı.

AID olarak insani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı Yemen’de; faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdüren kardeş kurumumuz İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte bir dizi çalışma gerçekleştirdik. Ekiplerimiz tarafından sağlık çalışmalarının yetersizliklerinin tespiti incelemeleri, sonrasında sağlık taraması yapıldı.

Bölgede dünyanın en feci insanlık felaketi yaşanıyor. Yemen halkının yaklaşık dörtte üçü insani yardıma muhtaç durumda. Yeni doğan bebekler süt hakkından bile mahrum durumda. Anneler yeterli beslenemiyor, yeterli süt bulunamadığı için de ufacık bebekler hayatını kaybediyor. 

AID Uluslararası Doktorlar Derneği adına bölgede çalışmaları koordine eden AID İstanbul Temsilcisi Dr. İbrahim Hakkı Aydın; Seyhun kentinde, 800 sığınmacı ailenin sonradan ikamet etmek zorunda kaldığı Fakülte binasında sağlık taraması yaptı. Ardından Marib kenti kırsalında bulunan kamplar ziyaret edildi. Marib Devlet Hastanesi’nde sağlık taraması yapıldı. Ayrıca Hanik çadır kentinde, sağlık taraması gerçekleştirildi ve sağlık kurumları ziyaret edildi. 

Yemen’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın’ın şunları söyledi: 

“Marib; ağırlıklı olarak savaştan dolayı göç etmek zorunda kalmış insanların uğrak noktası olan bir şehirdir. Normal şartlarda nüfusu 300 bin olan kent, iç savaştan dolayı 10 kat artmış durumda. Şu anda 3 milyonluk şehrin sağlık ihtiyacını zor şartlara ve yetersiz imkânlara rağmen Marib Devlet Hastanesi karşılıyor. Günlük ortalama 150 acil hasta olmak üzere toplam 450 hastaya hizmet etmek zorunda kalıyorlar. 

İç karışıklık ve göçlerden dolayı savaşta en çok çocuklar yıpranıyor, yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıf olan çocukların hayatlarını idame edebilmeleri için hastanenin oda sayısının artırılması ve sağlıklı beslenebilmeleri için de yardıma ihtiyaçları var”