AID Akçakale’de Suriyelilere Sağlık Hizmeti Veriyor

AID gönüllüleri, Tel Abyad’daki şiddetten kaçarak Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine sığınan Suriyeli vatandaşlara gezici sağlık merkezinde hizmet veriyor.

Tel Abyad’daki çatışmalardan etkilenerek Akçakale Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan sivil halkın kötüleşen sağlık durumu AID gönüllülerini harekete geçirdi. AID Şanlıurfa gönüllüleri, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat ve Akçakale Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yılmaz Gerger ile yapılan görüşmeler ve sahadaki gözlemlerin ardından gezici sağlık merkezinde hizmet vermeye başladı.

Üç doktor ve üç sağlık çalışanının gönüllü olarak görev aldığı sağlık merkezinde, salgın hastalıkların önlenmesi amacıyla çocuklara çocuk felci ve kızamık aşılaması yapılıyor. Merkeze baş vuran mültecilere poliklinik hizmeti ve ücretsiz ilaç verilirken, gebelere folik asit ve demir takviyesi ile anne ve bebeklerin sağlıklarının korunması hedefleniyor.

Akçakale’de gönüllü ekibin koordinatörü Dr. Eyyüp Hazar, “Belli aralıklarla Akçakale gümrük kapısına yakın noktalardan Türkiye topraklarına alınan engelli, kadın ve çocuk sayısı savaşın kızışması ile orantılı olarak arttı. Engelli, kadın ve çocuk ifadesini bilerek kullanıyorum; çünkü savaşta en çok etkilenenler bu sınıfı oluşturuyor. Topraklarını bırakıp güvenli bir liman buldukları Türkiye’ye göç etmekte olan tekerlek sandalyesi üzerinde çok sayıda insan gördüm. Kardeşini sırtlamış nice küçük kardeşler gördüğüm gibi…” sözleriyle durumu özetliyor.