AID acil yardım ekipleri Halep’te sıfır noktasında

17.12.2016 tarihi itibariyle Halep’ten insanların tahliyesi başladığı saatlerde Cilvegözü Sınır Kapısında hazır bulunan ekibimiz gelen kişilere sağlık yardımı ulaştırabilmek için İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte çalışmalarına başladı.

2 adet poliklinik şeklinde düzenlenmiş sağlık tırının özel izinle Suriye topraklarına geçişi bu saatlerde sağlanmış olup, Halep’ten alınan ve İdlib’e ulaştırılmaya çalışılan yaralı ve mağdur insanlara yardım edebilmek için 3 doktor ve 2 yardımcı sağlık personelinden oluşan 5 kişilik ekibimiz de alınan özel izinle Suriye  topraklarına geçmiştir.

Akşam saatlerinde İdlib’e ulaşan acil yardım ekibimiz  yol üzerinde Irak Telafer bölgesinden Haşdi Şabi milislerinin zulmünden kaçan bir grup muhacire sağlık hizmeti sunmuş ve gece saat 23:00 civarında Halep’e ulaşmış ve tahliye yapılan sıfır noktasına kadar gitmiştir. O bölgede ilk geçiş yapan gruba bir taraftan giyecek ve yemek verilirken bir taraftan da sağlık kontrolleri yapılmış ve eldeki imkanlar ölçüsünde sağlık yardımı ulaştırılmıştır. Akabinde insanların İdlib’e ulaştırılması çalışmalarına destek verilmiştir.

Gece boyunca 51 adet otobüs insanın tahliyesi sağlanmış bugün itibariyle 100 otobüs insanın tahliyesi planlanan çalışmalarda ekibimiz sıfır noktasında müdahale için sağlık tırının Halep tahliye noktasına ulaştırılması için çalışmalar yürütmektedir.

AID olarak bölgeye ulaştırılmak üzere ilaç ve diğer sağlık malzemeleri hazırlanıp sevk edilmeye başlanmıştır. Şu ana kadar resmi rakamlarla 14 bin insanın tahliyesi yapılmıştır ve bu rakam henüz tahliyesi planlanan insanların yüzde 15-20 sine tekabül etmektedir.

Bölgeye sevk edilecek sağlık ekiplerimiz planlanmış ve gerekli lojistik malzemeler planlanmaktadır. Bunun için gönüllülerimizden gruplar oluşturulmuş ve hazır hale getirilmiştir. Bir hafta sürmesi beklenen tahliye çalışmaları boyunca iki adet sağlık tırımızda sağlık ekiplerimizle ilk ve acil müdahaleler için Uluslararası Doktorlar Derneği olarak olay yerinde olmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*