Şeyma artık okula yürüyerek gidebiliyor

Suriye’deki iç savaşta sol ayağını kaybeden Şeyma protezine kavuştu ve şimdi Siirtte’ki okuluna yürüyerek gitmenin sevincini yaşıyor.

Babası ile Türkiye’ye sığınan Şeyma’nın durumunun sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine, AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak tedavisini üstlendik. Kuveyt Zakat House kurumunun desteği ve Siirt İHH ekibinin de yardımıyla Siirt’ten İstanbul’a getirttiğimiz Şeyma’ya ortez-protez merkezimizde protezini teslim ettik.

Şeyma, 7 yıl önce evlerine isabet eden bombalı saldırıda annesi ve kardeşleriyle birlikte 8 yakınını kaybetmişti. Kendisi de bomba patlaması sonucu ağır yaralanmış ve sol dizinden aşağısı ampute olmuştu.

Öğretmen olmak istiyorum

Okula gitme hayalininin gerçekleştiğini söyleyen Şeyma’nın Siirt 14 Eylül Geçici Eğitim Merkezi’ne kaydı yaptırıldı ve şimdi protez sayesinde okula yürüyerek gitmenin mutluluğunu yaşıyor.

Okuyup öğretmen olmak istediğini dile getiren Şeyma, “Okula gidip gelmekte zorlanıyordum. Hatta birilerinin yardımı olmadan merdivenlerden bile çıkamıyordum. Sağ olsunlar hayırseverler destek verdi ve proteze kavuştum. Kimsenin yardımı olmadan ihtiyaçlarımı görüyorum. Okula gidip gelebiliyorum, arkadaşlarımla bahçede gezebiliyorum.” dedi.

Daha önce ziyaret ettiği aileye çeşitli yardımlarda bulunduklarını ifade eden Siirt 14 Eylül Geçici Eğitim Merkezi Koordinatörü Mehmet Faruk Süzgün, “Aile 2 yıl önce Türkiye’ye sığındı. Şeyma’nın durumunun sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine AID Uluslararası Doktorlar Derneği kızımıza sahip çıktı. Tedavisi yapılan Şeyma’ya protez bacak takıldı. Zaten bu en büyük hayaliydi. Çok şükür kızımızın yüzü gülüyor. Artık ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, okula gidip gelebiliyor. Onun mutluluğu bizleri de sevindirdi. Şeyma’da sınıfta yerini aldı. Kızımız Türkçe’yi yeni öğreniyor. Çok başarılı ve azimli.” diye konuştu.

Baba da kızının okula yürüyerek gidip gelmesinin kendisini çok mutlu ettiğini aktararak, emeği geçen herkese teşekkür etti.