Katarakt kampanyamız “Güzellikleri görme zamanı” sloganıyla başladı

Uluslararası Doktorlar Derneği olarak, Memur-Sen İstanbul İl Başkanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğiyle “Güzellikleri Görme Zamanı” sloganıyla “Dünya Katarak Ameliyatı” kampanyası başlattık.

“Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 2007 yılında Afrika’da başlattığı Katarakt Ameliyatları projesi tamamlandı. Proje kapsamında hayırseverlerin yardım ve destekleriyle 10 yılda 100 bin katarakt ameliyatı gerçekleştirildi ve on binlerce hastanın yeniden sağlıklı bir şekilde görmesi sağlanmıştı. Bu sene “Güzellikleri Görme Zamanı” sloganıyla dünyaya açılan kampanyanın hedefi tam 1 milyon katarakt ameliyatı…  Derneğimizin genel merkezinde düzenlenen kampanyanın lansmanında, tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan ve dünya genelinde yaşlılığın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülen katarakt rahatsızlığı nedeniyle görme yetisini yitiren hastalara yeni bir hayat ışığı olmak için protokol imzaladık. “

AFRİKALI KARDEŞLERİMİZİN GÖZÜNE IŞIK OLACAĞIZ”

Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Durali Baki, İHH ve AID vasıtasıyla Afrika’ya gittiklerini ifade ederek, kara kıtadaki insanların gözlerine ışık olmak istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Bölgeye yaptığımız ziyarette insanlığımızdan utandık. Elbette artık eskisi gibi değil çünkü televizyon ekranında gördüğünüz zaman kanalı değiştirmiyorsanız, dünyadaki her şeyi aleni bir şekilde görüyorsunuz demektir. Ben orada bir annenin altı senedir görmediği çocuğuna katarakt ameliyatı sayesinde görmesine şahit oldum. O anda hissettiklerim ifade edilemez boyutta. Keşke daha çok kalabilseydik ve Türkiye’de daha fazla çalışıp bir değil, iki kişinin daha dünyasını aydınlatabilseydik diye düşünüyorum. Dünyanın her yerinden insanla ilgilenme çabamızın bulunması gerekiyor. Bu anlamda Afrika’daki insanların gözünü açabilmek için bize bir teklif geldi. Biz de sendika olarak sağlıkçılara destek vermekle yükümlüyüz. İnşallah yanlarında olacağız.”

“BU YARDIMLAR İHH’YA DEĞİL KARANLIKLARI AYDINLATMAYA”

Baki, yaptıkları yardımlar nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldıklarına dikkat çekerek, “Bu yardımları İHH’ya değil, Afrika’daki yoksul ve dünyası karanlıkta olan, gözleri görmeyen insanlara yapıyoruz. Bu anlamda bazı insanların eleştirilerine maruz kalıyoruz ama Osmanlı Devleti’nin bu ülkelerde ne işi varsa, bizim de dünyanın her bucağında olan yoksul ve fakir kesimiyle ilgilenmenin gayret ve çabası içinde olmamız gerekiyor. İftarda evlerimize gittiğimiz zaman çeşit çeşit yemekleri yerken, oradaki insanların çocuklarına yulafı suyla karıştırıp, yedirmelerine şahit olduk. Bu nedenle buradayız ve kampanyaya destek veriyoruz, destek vermeye de davet ediyoruz” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ 1 MİLYON KATARAKT TEDAVİSİ”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da imzalanan protokolün hayırlara vesile olması dileyerek, “Katarakt tedavisiyle gözlerini açacağımız insanların sayısında en az 1 milyonluk bir hedefimiz var. İnşallah herkesin kampanyamıza katkısı olacaktır” dedi.

“PAHALI İFTARLAR YERİNE KATARAKT AMELİYATI”

Genel Başkanımız Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven ise kataraktın dünyada önlenebilir körlük nedenleri arasında birinci sırada olduğunu belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve İslam Kalkınma Bankası, önlenebilir körlükle mücadele noktasında birinci sırada yer almaktadır. Sağlık-Sen ve Memur-Sen 1 No’lu şube başkanlığı ve üniversiteler başlangıç olarak bugün 240, yıl içerisinde de toplam bin olacak şekilde katarakt ameliyatları gerçekleştirecektir. Bu vesileyle her birine teşekkür ediyorum. İHH’da kampanyaya destek verecek ve ana sponsorlarımızdan biri olacaktır. Memur-Sen geçen yıl üyelerine pahalı iftarlar vermek yerine, katarakt ameliyatı yaptırmıştı, hassas tutumları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.