İHH ve AID çocukların eli ayağı oldu

İHH ve AID, Suriye’deki saldırılarda sakat kalan savaş mağduru insanların ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin ilk Yüksek Teknoloji Ortez Protez Yapım ve Uygulama Merkezlerini hizmete açtı.

Kurulduğu günden bu yana insani yardım alanında bir çok kalıcı projeyi hayata sokan İHH İnsani Yardım Vakfı; Kuveyt Zekat House ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile birlikte savaş yaralanmaları sebebiyle sakat kalarak ortezprotez ihtiyacı duyan hastaları tedavi etmeyi amaçlayan dev bir projeye imza attı. İlk etapta  İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay’da inşa edilen 3 ayrı protez merkezi, 19 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen iki ayrı törenle hizmete açıldı. Açılış öncesinde protokol konuşmalarının yapıldığı otel programına iki bacağını da Halep’te kaybeden 8 yaşındaki Abdülbasit, bir buçuk yıl önce bacaklarını kaybeden 9 yaşındaki Henin, 9 yaşındaki Ali, AID Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlüt Yurtseven, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Kuveyt Zakat House Genel Başkanı İbrahim Saleh ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu katıldı.

GELECEĞİN ÖNCÜSÜ OLACAĞIZ

Projenin ortaklarından AID Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlit Yurtseven, projeye destek veren kurumlara teşekkürlerini sunarak, “Böyle bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projenin 100 yıllık bir geleceğin öncüsü olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İSLAM DÜNYASI BİRLEŞMELİ

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım konuşmasının başında, projenin tamamlanmasına yardımda bulunan resmi ve sivil kurumlara teşekkür ederek, “Burada ne söyleyeceğimi gerçekten bilemiyorum. Allah kimseye böyle bir imtihan vermesin. Bir an önce bu savaşların bitmesi dileğinde bulunuyorum. Umarım, İslam Dünyası’nın önderleri bir araya gelirler ve bu acıları dindirirler” diye konuştu.

ÇOCUKLAR TOP OYNARKEN SAKAT KALIYOR

Kuveyt Zakat House Genel Başkanı İbrahim Saleh ise Suriye’deki savaşa şahitlik ettiklerini dile getirerek, “Kardeş ülke Suriye, yıllardır bombardıman altında. Bizler de bunu gözlerimizle müşahede etme fırsatı bulduk. Çocuklar top oynarken birden bire uçaklar geliyor ve çocuklar kollarını bacaklarını bir anda kaybediyorlar. Abdülbasit’in çığlığını hepimiz duymuştuk. Bugün ise o yavrularımıza sahip çıkmayı nasip eden Allah’ımıza hamd ediyoruz” dedi.