Arakan’a Acil Yardım Kampanyası

Yüzyıllardır Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde zulüm ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. Müslüman kadınlara tecavüz edildi binlerce Arakanlı katledildi. Bu tür olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Myanmar ordusunun saldırıları sonucunda 2012’de yine binlerce Müslüman katledildi.

Daha sonra 2016’da başlayan askeri şiddet ve baskılar sonucu yaklaşık 100 bin insan göç edilmeye zorlandı. Binlerce insan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan ve dünyanın en kötü kamp Kutupalong Kampına yerleşmek zorunda kaldı.

Yakılan köyler ve baskılar neticesinde yaklaşık 30 bin insan Arakan içinde yerlerini değiştirmek zorunda kaldı. Evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. 

Son olarak Arakan bölgesindeki çatışmalar 2017 kurban bayramı ile yeniden başladı. Myanmar hükümeti ve çeteler, bölgede insanları katlediyor. Binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin de işkence gördüğü katliamdan kaçan Rohingyalar ise sınırda Bangladeş polisi tarafından geri çevriliyor.

Bilanço

Myanmar’da 15 günde 800’den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakıldı; 40’a yakın köy boşaltıdı. Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellemeye çalışsa da son birkaç günde 30 binden fazla Müslüman yasa dışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı. Yaklaşık 70 bin Müslüman ise sınırı geçemediği için dağlık bölgelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Rohingya Müslümanlarına yardım için Arakan’a giden ekiplerimiz, katliamdan kaçanlara acil tıbbi yardım ulaştırmaya devam ediyor.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Ekiplerimiz katliam altındaki Arakan’a acil tıbbı yardım ulaştırıyor. Sizler de online bağış ile zulüm altındaki Arakan’a yardım edebilir, sms ile bağışta bulunabiliriz. 

SAĞLIK yaz 3960’a gönder.

SMS bedeli 5₺’dir.