AID Bursa Temsilciliği Açıldı

AID (Uluslararası Doktorlar Derneği) Bursa temsilciliği açıldı.

Birçok coğrafyada sağlık yardımı ve eğitimleri yapan AID Uluslararası Doktorlar Birliği Türkiye içerisinde teşkilatlanma çabalarına bir yeni halka daha ekleyerek Bursa il temsilciğinin açılışını gerçekleştirdi.  Bursa il temsilciliğini Bursa Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Lütfi Çiftçi’nin üstlendiği temsilciliğin, Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış programına Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, AID Genel Başkanı Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven, AID Genel Sekreteri Dr. Mustafa Yılmaz ve çok sayıda gönüllü ve yardımsever katıldı.

whatsapp-image-2018-03-10-at-13.28.50.jpg

Açılış konuşmasını il temsilcisi Dt. Lütfi Çiftçi’nin yaptığı programda, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan AKAN, AID teşkilatlanma birim başkanı Ecz. Vedat Çolakoğlu, genel sekreter Dr. Mustafa Yılmaz birer selamlama konuşması yaptılar. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi bölümü hocalarından AID gönüllüsü Doç Dr. Salim Bilici de saha izlenimlerini içeren, izleyenleri duygulandıran bir sunum yaptı.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan konuşmasında “Biz gönül hareketi kapsamında yapılan bütün çalışmaları destekliyoruz ve özellikle bu tür faaliyetlerin ilimizde yapılmasından da gurur duyuyoruz” dedi. Bu anlamda Uluslararası Doktorlar Derneği’nin çalışmalarını bildiğini ve takip ettiğini belirten Akan, bundan sonraki çalışmalarda da birliktelik ve dayanışma içerisinde olacaklarını” belirtti.

Daha sonra AID genel başkanı Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven AID vizyonu ve misyonunu anlatan konuşma yaptı. Yurtseven konuşmasında; “AID olarak bir çadırda başladığımız çalışmalarla bugüne geldik. AID, insani ve İslami değerlerden yola çıkarak, sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu coğrafyalarda ve afet bölgelerinde yaşayan insanların yanında olmayı kendisine görev edinen dernektir” dedi.

YURTSEVEN, Suriye’deki savaş ortamına değinerek İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra o bölgede yaşananların en büyük yıkımlardan ve krizlerden biri olduğunu vurguladı.

whatsapp-image-2018-03-10-at-14.27.09.jpg

Dünya nüfusunun yarısının temiz su bulmadığına işaret eden Yurtseven, “Afrika’da insanlar açlık sınırının altında yaşıyor. Bir kısmı ise tokluk sınırının üzerinde yaşıyor. Bu kadar gelişmişlik ve ilerlemişlik maalesef sorunlara çözüm bulmuyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından AID yönetimi ve kurum amirlerinden oluşan bir topluluk ile temsili açılış kurdelesi kesilerek program sonlandırıldı.