Doğuştan Engelli Maya Hayallerinden Vazgeçmiyor

Maya 12 yaşında 4. sınıfa gidiyor. Onu arkadaşlarından ayıran özelliği ise doğuştan diz altından iki ayağının da olmaması.

İç savaşın 11 yıldan fazla süredir devam ettiği Suriye’de savaşın izleri en çok çocuklarda görülüyor. Maya Elmeri de onlardan biri. Savaşın ve engelli olmasının zorluklarına rağmen yüzünden gülümsemeyi bir an olsun eksik etmeyen Maya, Uluslararası Doktorlar Derneğinin (AID) İdlib’deki Ortez-Protez Merkezi’nde yeniden hayata tutundu.

12 yaşındaki Maya “Arkadaşlarım gibi koşamasam da en azından yürümek istiyorum” diyor. Doğuştan diz altından iki ayağı olmayan Maya yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayata gülümsüyor.

Savaştan dolayı 2017 yılında Halep kırsalından İdlib bölgesine göç etmek zorunda kalan Elmeri ailesi şuan Kafar Lusin bölgesinde bulunan El Knetrat kampında yaşıyor.

İki gözlü bir çadırda yaşamını sürdüren Elmeri ailesinde en büyük ikinci çocuk olan Maya, tüm zorluklarına rağmen kardeşleri ile ilgileniyor, okuluna gidiyor ve kardeşlerinin de ders çalışmasına yardımcı oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*