AID, en iyisi için çalışıyor

3. AID İl ve Teşkilat Toplantısı 19-20 Ağustos 2017 tarihlerinde İstanbul Fatih Edirnekapı’daki genel merkezde gerçekleştirildi.

Suriye çalışmaları, temsilcilik faaliyetleri, Protez Ortez Merkezi uygulamaları, yurt içi/yurt dışı sağlık eğitimleri, gönüllülük çalışmaları, kurumsal dilde sosyal medya kullanımı, Zeytin Dalı ve Gülen Yüzler projesi, öğrenci çalışmaları gibi başlıkların müzakere edildiği toplantı 2 gün sürdü.

Toplantı İstanbul İl Temsilcisi Dr. İbrahim Hakkı Aydın, Konya İl Temsilcisi Dr. Mustafa Necati Özkan, Konya İl Sekreteri Ecz. Abdullah Şehid Huca, Şanlıurfa İl Temsilcisi Dr. Necmi Eşiyok, Diyarbakır İl Temsilcisi Dr. Mehmet Akif Deniz, Adıyaman İl Temsilcisi Dr. Mustafa Tuzcu, Van İl Temsilcisi Dr. Halil İbrahim Çinkılıç, Tokat İl Temsilcisi Dr. Mahmut Coşkun, Trabzon İl Temsilcisi Dr. Bünyamin Gürsoy, Kahramanmaraş İl Temsilcisi Dr. Mehmet Mızrak, Dr. Şaban Coşkun, Dr. Volkan Ateş, Gönüllü Koordinatörü Dr. Fatma Örgel, Ecz. Ahmet Bozdemir, Basın Yayın Koordinatörü Rumeysa Serbesttürk, AID Genel Merkez Yönetim Kurulu ve üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Toplantı açılışında; Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven konuşmasında; AID’in kuruluşu, Temsilciliklerin yetki ve sorumlulukları, çalışma anlayışı ve AID’in genel işleyişi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kurulduğumuz günden bugüne kadar AID’in kat ettiğimiz yollardan bahsetti. Her geçen gün gönüllü sayısının hızla artması, kurumsal yapının genişliyor olması, meslektaşlar ile teşkilat toplantısında buluşulmasının önemini ve bu sebeple temsilcilik yapısına daha aktif bir birim olarak ilave katkı ve desteğin verilmesi gerektiğini belirtti. Mevcut hali geliştirmek, ne yapacağımıza dair planlama yapmak, 10. Yılımıza ulaştığımızda neler yapabileceğimize dair birlikte perspektif geliştirmek ve hedef koymak için toplantının önemli bir aşama olduğu vurgulandı ve toplantıya katılım gösteren il temsilcilerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantı kapsamında Genel Sekreter Dr. Mustafa Yılmaz, yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, başlanılan noktadan çok ileride olunduğunu, Suriye sağlık yardım çalışmaları başta olmak üzere gelinen noktada dünyanın her yerine ulaşabilir bir hareket yeteneği kazandıklarını, bu birikimle çalışmaların daha nitelikli, daha ulaşılabilir hale gelmesi için çalıştıklarını vurguladı.

İl Temsilcilerinin bulundukları şehirlerde AID temsilcilikleri kapsamında yürüttükleri bir yıllık faaliyetlerin sunumunu yaptı ve diğer illerle tecrübelerini paylaştı.

Asya’da başta Pakistan ve Bangladeş olmak üzere, Afrika’da ise Mali ve Nijer olmak üzere ‘Katarakt Çalışmaları ve Kampanyaları’nın önümüzdeki dönem için yoğunluklu bir çalışma alanı olacağı, Suriye Sağlık yardımı çalışmalarının mümkün olduğu ölçüde şartları zorlayarak da olsa devam ettirileceği vurgulandı. Türkiyeli yetimler ve muhacir yetimlere dönük psikososyal destek projelerinin devam ettirileceğinin altı çizildi.

Bütün bu çalışmaların daha nitelikli ve verimli bir büyüklüğe ulaşması için de tanıtım çalışmalarının artırılması, gönüllü ve bağışçı kazanılmasının önemi vurgulanarak, ümmet coğrafyamızın yaralarının sarılmasında sağlık yardımlarının ne kadar yeri doldurulamaz çalışmalar olduğunun gündemde tutulması bir hedef olarak konuldu.