AID Diyarbakır temsilciliği açıldı

Gönüllüleriyle her geçen güçlenen derneğimiz; temsilcilikleri ile aktif çalışma sahasında ağırlığını hissettirmeye devam ediyor.

AID Uluslararası Doktorlar Derneği Diyarbakır Temsilciliği düzenlenen programla açıldı. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’ndeki açılış programı Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı, sinevizyon gösterimi ve sonrasındaki konuşmalarla devam etti. Daha sonra Kayapınar ilçesindeki temsilciliğin açılığı dualarla gerçekleşti.

AID Uluslararası Doktorlar Derneği Genel Başkanı Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven, AID’in misyonu ve amaçları ile ilgili bilgiler vererek başladığı konuşmasında “Suriye yardımları konusunda elimizden geldiği kadar yıkılanı tamir etmeye çalışıyoruz. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Bolu’ya, Bolu’dan İdlib’e ve Cerablus’a bir köprü oluşuyorsa amacımız bu ortak yolu tanışarak, bir araya gelerek geliştirmektir.” dedi.

Yurtseven, Suriye’de yetim çocuklara ve kadınlara sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi. Afganistan’da, Yemen’de, Somali gibi birçok yerde insanlık dramları yaşandığına dikkat çekerek “Suriye’de 500 binden fazla insan hayatını yitirdi. 500 bin demek, en az 2 milyon 500 bin yaralı insan demektir. Bu yaralıların yüzde 60’ı ekstremite hastasıdır. Yemen’de daha kötüsü var. Afganistan’da tükenmişlik, kırılmışlık var. Libya diye bir yer kalmadı. Dünyanın en büyük yedinci petrol üreticisi olan ülke bugün kaostan kafasını kaldıramıyor. Biz elimizden geldiği kadar koşturmaya çalışıyoruz. 500 bin insanın ölüp nüfusunun yarısının iç ve dış göçlerle harap olduğu bir ülkeyi düzeltmeye hiçbirimizin gücü yetmez ama Allah c.c bizim çabamızı bereketlendirir. Asıl önemli olan bir daha bu yıkımı nasıl yaşamamamız gerektiğidir. Yaşamamamız gerekiyor çünkü altından kalkmamız mümkün değil. Sadece insanlar ölmüyor, kadınlarımız dul kalıyor, çocuklarımız yetim kalıyor.”

“Gönüllüğe dayanan bir çalışma esasımız var”

İnsanlığın AID’e ihtiyacı olduğunu belirten Yurtseven, “Temeli gönüllülüğe dayanan bir çalışma esasımız var. Çünkü bu işin bereketi gönülden olmaktır. Ama çaba ve gayretimizi Allah c.c bereketlendirecek.” ifadesini kullandı.

Daha iyi işler yapmaya gayret edeceklerini dile getiren AID Genel Sekreteri Dr. Mustafa Yılmaz da “Bir arkadaşımızın sırtında çantasıyla filanca coğrafyada geziyor olması gerçekten onur verici. Yani kendimiz, misyonumuz, inancımız, insanlığımız adına gerçekten büyük bir gurur vesilesi oluyor.” diye konuştu.

AID Diyarbakır Temsilcisi Dr. Murat Koç da AID’in geniş ve büyük bir aile olmaya doğru gittiğine dikkati çekerek, merkezlerine adalet, ahlak, erdem, iyilik ve merhamet ilkelerini aldıklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından AID Diyarbakır Temsilciliği’nin açılışı dualarla gerçekleştirildi.