Yapacağınız her bağış,
yeni bir umut demek.

Yapacağınız her bağış, yeni bir umut demek.

Uluslararası Doktorlar Derneği Acil Sağlık Ekipleri’nin Tatbikatı Tuzla’da Gerçekleştirilecek
4.10.2023

Uluslararası Doktorlar Derneği’nin Gönüllü Acil Sağlık Ekipleri; ekim ayında 3 hafta sürecek bir tatbikat planladı.

 

Tuzla’da gerçekleştirilecek olan tatbikatta mobil sahra hastanesi
Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 38 kişilik sağlık personelleriyle kurulacak.

 

Tatbikat 6-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Tuzla’da bulunan acil durum deposunda gerçekleştirilecek.

Diyarbakır, Konya, Ankara, Sakarya ve İstanbul’dan toplam 38 sağlık
personelinin katılacağı tatbikat 6 Ekim Cuma günü başlayacak.

Ekipte 11 doktor, 1 paramedik, 9 hemşire, 4 ebe, 3 fizik tedavi uzmanı, 1 eczacı, 1 dokümantasyon sorumlusu, 6 lojistik personel ve 2 idari personel yer alacak.

 

Mobil sahra hastanesinin kurulumu; triaj, ayakta bakım, doğumhane, eczane, poliklinik, izolasyon, barınma, mutfak, acil müdahale, morg ve ıslak alanları kapsayan yaklaşık 2 dönümlük bir site alanı içerisinde gerçekleştirilecek.

 

Çadırların kurulması akabinde elektrik ve su tesisatı döşenip ilgili alanların içerisinde medikal sarf malzemeler, ekipmanlar ve demirbaşlar yerleştirilecek. Yapılacak vaka çalışmalarıyla birlikte hasta profili senaryoları üzerine çalışılacak.

Tatbikatın son haftasını kapsayan programda çadırların söküm işlemi gerçekleştirilip her bir birimin malzemeleri muhafaza kutularına yerleştirilip paketleme işlemiyle beraber tatbikat tamamlanmış olacak.

Acil Sağlık Ekipleri küresel sağlık işgücünün giderek daha önemli bir parçası haline gelerek afet ve kriz yönetiminde temel bir role kavuşmaktadır.

Gönüllü sağlık görevlilerinden oluşturulan Acil Sağlık Ekipleri, kriz ve afet durumlarında her an hazır bulunma ve bölgeye hızlı intikal etme yeteneğiyle donatılan ekiplere denir ve küresel çapta Dünya Sağlık Örgütü’nün denetleyip yetkilendirdiği birimlerden oluşur.

Uluslararası Doktorlar Derneği de EMT ağının (Acil Sağlık Ekipleri) bir parçasıdır.

EMT Verifikasyon sürecinin son aşamasında bulunan AID, dünyanın ve ülkemizin kriz anlarında mağdur insanlara hızlı, sürdürülebilir, yetkin ve gönüllü acil sağlık hizmeti sunmaktadır.

Ülkemizi sarsan 6 Şubat depremlerinde de bölgeye en hızlı intikal edem ve sağlık hizmeti sunan ekiplerin içinde yer almıştır.