Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıl dönümünde Bosna’daydık

Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü öğrencilerimiz bu yıl beşincisini düzenlediğimiz program kapsamında Srebrenitsa Katliamı’nın 21.yıldönümünde yaşananları unutmadığımızı göstermek için oradaydı.

Gençlik Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz Gençler Srebrenitsa’nın Yanında Projesi’ne  Ankara, Tokat, İstanbul, Bolu, Şanlıurfa, Bursa, Konya ve Kayseri’den 20 üniversite öğrencisi katıldı. Program organizasyonu bu sene kurulan AID Bosna Hersek ekibi tarafından organize edildi.

10-17 Temmuz arasında gerçekleşen organizasyonda ekibimiz törenin yapıldığı 11 Temmuz günü Srebrenitsa’da düzenlenen törende bu sene 127 şehidin cenaze namazına ve defin işlemlerine iştirak etti.

Saraybosna’da Sayın Büyükelçimiz Cihad Erginay’ı makamında ziyaret eden AID ve AID Bosna gönüllüleri, Bosna Hersek’teki faaliyetlerimizi anlattı. Ekibimiz İstanbul Kültür Merkezi,Yunus Emre Kültür Merkezi,Srebrenitsa Anneler Derneği, down sendromlu kişilerle çalışan Zivot S Downovim Sindromom derneklerini ziyaret etti. Saraybosna Üniversitesi’nin pediatri ve pediatrik cerrahi kliniklerini ziyaret eden öğrencilerimiz, çocuklara hediyeler dağıttı ve hastane hakkında bilgi aldı.

Mostar, Doboj, Gorajde şehirlerinde tarihi öneme sahip mekanlar da program kapsamında ziyaret edildi.