Ortez – Protez Projesi – Rame’nin Hikayesi

Günler süren çalışmalar sonucu Rame protez bacaklarına kavuştu

Suriye’deki iç savaş nedeniyle bölge halkı 2011 yılında acı bir şekilde ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Binbir umutla geldikleri Türkiye’de, yoksulluğun kucağında buldular kendilerini.

Şimdi ise evlerine, sokaklarına, okullarına düşen bir füzeyle hayatları dağılan insanlar yeniden hayata başlama umuduyla protezlerini bekliyorlar.

Rame, Halep kentinde bulundukları bölgenin bombalanması sonucu iki bacağını da kaybeden Suriyeli çocuklardan yalnızca biri. Tekrar yürümesini sağlayacak protezlere sahip olma umuduyla Türkiye’ye sığındı ve protezine kavuştu.

“Beni terk edip gidecek hiç kimseye bağlanmak istemiyorum”

Şu an annesi ile yaşayan Rame, saldırı gününü hatırlamak dahi istemediğini söyledi. Bahçeye babasının yanına doğru çıkarken uçak sesleriyle bir anda ne olduğunu anlayamadan bombaların hedefi olmuştu küçük kız. Ailesinden bir tek kendisi ve annesi sağ kalmıştı. Şokta olduğu için hiçbir şey anlayamadan ambulansla hastaneye kaldırıldı uyandığında ise doktorlar iki bacağının da işe yaramayacağını söylemiş ve bacaklarını kesmişlerdi. 

“Boyum uzarsa bacağım kesilir diye korkuyorum”

Rame Protez Merkezimize geldiğinde ise fiziksel anlamda oldukça zayıftı. Hiç yemek yemiyor ve kimseyle konuşmuyordu. Sebebini sorduğumuzda ise “Boyum uzarsa yine bacağım kesilir diye korkuyorum” dedi.

Günler süren çalışmalar sonucu Rame protez bacaklarına kavuştu

Protezine kavuştuktan sonra yüzü gülen Rame artık daha umutlu. Annesinin de kendisinin de yüzü gülüyor ve şimdi hayata tekrar tutunacaklarını ifade ediyorlar.