Ortez-Protez Projesi – Nağan Öğretmen

Tek hayali protez bacaklarla tekrar hayata tutunmak

Suriye’nin İdlib kentinde öğretmenlik yaptığı okulun bombalanması sonucu iki bacağını da kaybeden Suriyeli öğretmen Nağan Elvan, tekrar yürümesini sağlayacak protezlere sahip olma umuduyla Türkiye’ye sığındı.

Rejim uçaklarından atılan bombaların okula isabet etmesi sonucu iki bacağını kaybeden 26 yaşındaki öğretmen Nağan Elvan, sığındığı Türkiye’de protez bacaklar ile yeniden yürüyebilmenin hayalini kuruyor. 

Hatırlamak istemediği “o gün”

Şuan eşi ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Nağan Elvan, saldırı gününü hatırlamak dahi istemediğini söyledi.Elvan okuldayken uçak sesleriyle çocukları dışarı çıkarmaya çalışırken kendisi çıkamayınca füzelerin hedefi oluyor. Gözlerini açtığında arkadaşının kopmuş bacağını üzerinde buluyor. Şokta olduğu için hiçbir şey anlayamadan ambulansla hastaneye kaldırılıyor uyandığında ise doktorlar iki bacağının da işe yaramayacağını söylüyorlar. Tüm öğrencileri Nağan öğretmen için kapı kapı gezip kan arıyor ama nafile. Nağan’ın iki bacağını da kesiyorlar.

“Mutlu günlerimize ait fotoğraflarla avunuyoruz”

Elvan, saldırıdan 3 ay önce evlendiğini belirterek, şunları söyledi:”Eşimle birlikte elimizde kalan o mutlu günlerimize ait fotoğraflarla avunuyoruz. Çok şükür hayattayım. Benim en büyük destekçim eşim. Yemek, giyinme ve birçok konuda benim her zaman yanımda. Ona çok teşekkür ediyorum ancak ben protez bacaklarıma kavuştuktan sonra işlerimi kendim yapmak istiyorum” diyerek durumunu anlattı. 

Günler süren çalışmalar sonucu Nağan Öğretmen protez bacaklarına kavuştu

Protezine kavuştuktan sonra Suriye’ye ailesinin yanına ziyarete gideceğini söyleyen Nağan öğretmen artık daha umutlu. Eşinin de kendisinin de yüzü gülüyor ve şimdi hayata tekrar tutunacaklarını ifade ediyorlar.