Ortez-Protez Projesi – Abdulbasit’in Hikayesi

Tek umudu yeniden yürüyebilmek olan Abdulbasit’in hayalleri gerçekleşti

Tüm dünyanın Suriye’de bir hava saldırısı sonrasında bacakları kopmuş yerde otururken babasına “Baba, beni kaldır” dediği videosuyla tanıdığı 8 yaşındaki Suriyeli Abdulbasit protez bacaklarına kavuştu. 

11 yaşındaki Abdulbasit Suriye’nin İdlib kentinde rejim bombardımanı sonucu annesini, kız kardeşini ve iki bacağını kaybetti. Yaşadığı bu acı ekranlara babasına seslendiği o vidyo ile yansımıştı. Yüksek Teknolojili Ortez Protez Projesi kapsamında Abdulbasit’e yeni bir hayat ışığı yakmak için hemen harekete geçtik.

İnsani Yardım Vakfı’na aracılığıyla tedavi için Türkiye’ye gelen Abdulbasit Hatay Devlet Hastanesi’ne getirildi. Aynı saldırıda annesi ve küçük kız kardeşi ölen Abdulbasit, tedavisinin ardından taburcu edildi ve derneğimizle buluştu.

Ölen annesi Meryem ve 3 yaşındaki kardeşi Ruba için çok büyük acılar çektiğini söylüyordu, Abdulbasit’e “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” Diye sorduğumuzda “Savaşta benim gibi yaralanan çocuklara protez bacak takmak için okuyup doktor olmak istiyorum” diyordu.

Tek umudu yeniden yürüyebilmekti 

Tedavisinin ardından taburcu edilen Abdulbasit Reyhanlı İlçesi’nde oturan dayısının evinde kalıyordu, tekrar yürüyebilmek için protez bacak istiyordu. Hava saldırısında eşi ve 1 çocuğunu kaybeden baba Taan Al Sattaf, bacakları kopan oğlunun yanı sıra 5 yaşındaki kızı ile damadının da yaralandığını söyledi.

Baba Al Sattaf, “Olay günü bahçede öğle yemeği yiyorduk. Helikopterin attığı varil bombası evimize isabet etti. Eşim ve kızım öldü. Diğer kızım ile damadım yaralandı. Halen Hatay’da tedavi görüyor. Oğlum Abdulbasit iki bacağını kaybetti. Daha öncede babam ve kardeşim de bir hava saldırısında öldü. Şimdiki halimize şükrediyoruz ama tekrar Suriye’ye gitmeyi düşünmüyorum” diye anlattı.

Halepli Abdülbasit, “Ben sizin evladınız Abdülbasit. Bana gösterdiğiniz ihtimamdan dolayı size teşekkür ediyorum, dua ediyorum” dedi. Protez bacak yardımında bulunanlara minnet duyduğunu ifade etti.