Dünya Katarakt Projesi

Güzellikleri görme zamanı... Ekonomik gücü, kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası sizlerin desteğini bekliyor.

Dünyada teknik ve maddi imkansızlıklardan dolayı milyonlarca kişi, ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı şekilde sürdürüyor.

Dünyanın dört bir yanında ışığı bekleyen milyonlarca Katarakt hastası var. Online bağış bölümüne tıklayıp 1 hastanın ameliyat masrafı olan 850 TL bağışta bulunarak hayatlarına ışık olabilirsiniz.

Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkansızlıklar nedeniyle milyonlarca kişi, ameliyat olmadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı şekilde sürdürüyor.

100 milyon insan katarakt hastası

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 100 milyonu katarakt hastası olmak üzere 285 milyon görme bozukluğu çeken insan bulunuyor. %80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir olan görme bozukluklarının tedavi edilmemesi sebebiyle, her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Dünyadaki 39 milyon körlük vakasının %51’ini katarakt oluşturuyor.

15 dakika ameliyat süresi

Yetersiz beslenme, yaşlanmai diyabet, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları ve iltihap gibi nedenlerle tetiklenen kataraktın tedavisi ameliyat ile mümkündür. Özellikle ekonomik gücü, kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası sizleri bekliyor.

5 saniyede bir insan görme kaybı yaşıyor

Birçok dünya ülkesinde her 5 saniyede bir kişi ve her 1 dakikada bir çocuk kör oluyor. Özellikle Sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama olarak 40.000 insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor.

Biz ne yapıyoruz?

AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak Dünya Katarakt Projesi ile sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı coğrafyalarda, görme yetisini kaybetmiş insanlar için katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz.