Yüksek Teknolojili Protez-Ortez Merkezlerimiz

Silahlarla tahrip edilip ve engelli hale getirilen insanları, modern cihazlar kullanarak yeniden hayata bağlamaya çalışıyoruz. Umudu büyütüyoruz. Savaşın yıkıp geçtiği mağdurların, uzuv kaybı yaşamış insanların hayata tutunmaları için var gücümüzle çalışıyoruz.
Protez Ortez Projesi Nedir?

Suriye’deki bombalı saldırılarda uzuv kaybı yaşayan savaş mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin Yüksek Teknolojili Protez – Ortez Yapım ve Uygulama Merkezimizde insanlara umut oluyoruz.

Kuveyt Zekat House kuruluşunun desteği, İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği’nin uygulamacı katılımıyla İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay-Reyhanlı’da hizmet veriyoruz. 4. merkezimizi çok yakında Cerablus’ta faaliyete geçireceğiz.

Merkezlerimizde 2 yılda 1000 ihtiyaç sahibi için protez ortez üretmeyi ve uygulamayı hedefliyoruz.

Yaralanma sonucu engelli olan Suriyeli savaş mağdurlarını öncelemekle beraber, savaş dışı sebeple sakat kalmış, protez ortez temini imkanı olmayan ihtiyaç sahipleri de projenin hedef kitlesini oluşturuyor.
 

Şu anda 3 ayrı protez merkezimizde Suriyeli savaş mağdurlarına umut oluyoruz.

Projenin özellikleri

-3D (üç boyutlu) tarayıcılar kullanılarak hastadan ölçü alması ile alçı ölçüye gerek kalmadan işlem yaptığımız alanında öncü bir projedir.

 
-Protez üretimine özel üretilmiş yazılım ve 3D yazıcı kullanılması ile üretim maliyetleri düşürülmüştür.
 
-3D yazıcıyla soket üretiminin gerçekleştirilmesi ile hastaların İstanbul merkezde ortalama 4-6 saat içinde protezlerine kavuşabilmeleri mümkündür.
 
-Özel yazılım ve 3D yazıcılar sayesinde hastaya özel soket veya gerektiğinde özel imalat protezler yapılabiliyor.
 
-Merkezden uzak (kamplar, savaş bölgeleri gibi) yerlerde sadece bir tekniker 3D tarayıcılar ile alçı ve ölçü ekipmanları taşımadan; alçı kalıplarının transferine dair sorun yaşamadan ölçü alabiliyor, transfer sağlayabiliyor.