AID Sağlık Ekibi Suruç’ta

AID sağlık ekibinin Suruç’ta Suriyeli mültecilere yönelik çalışmaları devam ediyor.

Cuma günü Suruç Sınır Kapısı’nın mültecilerin girişine açılmasının ardından Rojava’nın Kobani bölgesinden 100.000’i aşkın kişi Türkiye’ye giriş yaptı.

21.09.2014 Pazar günü 7 doktor ve 7 yardımcı sağlık çalışanından oluşan ekibimiz 1500 Kobanili’nin sığındığı YİBO’da sağlık taraması gerçekleştirdi. 190 kişinin muayene edildiği okulda reçete edilen ilaçlar ücretsiz olarak hastalara dağıtıldı. ÜSYE (% 17), baş ağrısı (%10), gastroenterit (% 9) en yaygın görülen hastalıklar olurken, ekibimiz okulda hijyen malzemesi eksikliği yaşandığını bildirdi.

22.09.2014 itibarıyla Suruç Meydanı’na kurulan İHH Sağlık Tırı’nda başlatılan çalışma ile Şanlıurfa temsilcimiz Dr. Necmi Eşiyok ve Dr. Eyyüp Hazar’ın da aralarında bulunduğu ekibimiz iki poliklinikte toplam 232 hastayı muayene etti ve ilaçlarını tedarik etti. Suruç Meydanı’ndaki parkta kalan mültecilerin yanı sıra, meydanın yakınındaki pazar meydanından, ilçedeki diğer bölgelerden ve köylerden gelen mültecilere de hizmet verildi.

23.09.2014 Salı günü AID gönüllülerinden oluşan ekibimiz 4 poliklinikte toplam 364 hastayı muayene etti ve ilaçlarını ücretsiz olarak tedarik etti. Gönüllülerimiz bir süre daha bölgedeki çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edecek.

Ekibimiz yaklaşık 1000 Kobanili’nin meydandaki parkta kaldığını, bu kişilerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu gözlemledi. Sadece kıyafetleriyle evlerinden kaçarak üç gündür parkta açıkta kalan aileler, su, gıda, battaniye, barınak, hijyen, sağlık konularında sıkıntı yaşıyor. İHH Aşevi tarafından gıda, AID tarafından sağlık desteği verilen mülteciler için barınak en öncelikli ihtiyaç olarak göze çarptı.

Ulaştığı bölgelerde acil ilaç ve hijyen malzemesi ihtiyacı bulunduğunu tespit eden AID, en kısa zamanda mültecilerin bulunduğu diğer bölgelere giderek oralarda da gözlemlerde bulunmayı planlıyor.

AID olarak Pazar günü sağlık taramamıza katılan gönüllümüz HSM Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Ağar’a ve verdiği destekten ötürü HSM Müdürü Dr. Osman Koyuncu’ya şükranlarımızı sunuyoruz. Kobanili kardeşlerimizin zor günlerinde yanında olan bütün gönüllülerimize de teşekkür ediyoruz.