AID yaz 3960'a gönder. 5 TL Bağışla

Sudan Hartum Ebelik Yüksek Okulunda eğitim verdik.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile AID İşbirliğinde Hartum Koordinasyon Ofisi, doğum öncesi ve sonrasında anne ve çocuk ölümlerinin yaygın görüldüğü  Sudan'da Anne ve Çocuk Sağlığı Programı kapsamında Obstetrik Bakım ve Eğitim semineri için 6 kişilik ekibimiz Sudan'a doğru yola çıktı. 10-14 Temmuz tarihleri arasında 50 üniversite öğrencisine ebelik eğitimi verildi.

 

Sudan Hartum Ebelik Yüksek Okulunda gerçekleştirilen Obstetrik Bakım ve Eğitim Merkezi'nde, lisans ve ön lisans öğrencisi 50 ebe adayına, kadın doğum, anne ve çocuk sağlığı konularında uygulamalı eğitim verildi. 

AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak 4 doktor ve 1 ebeden oluşan uzmanlarımız ile eğitim 4 gün boyunca devam etti.

Eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere sertifikaları verildi. Sertifika törenine Sudan Sağlık Bilimleri Akademisi Başkanı İsmail Buşura da katıldı.

TİKA Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci, törende yaptığı konuşmada,  Sudan'da doğum esnasında meydana gelen anne ve çocuk ölümlerinin azaltılmasını amaçladıklarını söyledi. 

Güngenci, kursu başarıyla tamamlayan 50 öğrencinin, geleneksel yöntemlerin hala devam ettiği bölgelerde, AID Uluslararası Doktorlar Derneğinden giden Türk doktorlardan öğrendikleriyle büyük iş başaracaklarına inandıklarının altını çizdi.

Uluslararası Doktorlar Derneği üyesi Doktor Mustafa Tuzcu da eğitimlerin verimli geçtiğini aktardı ve insanların bilinçlenmesine katkı sağlayan TİKA'ya teşekkür etti.


Sosyal Medyada Paylaş;
Google