AID yaz 3960'a gönder. 5 TL Bağışla

Bosna Hersek'te "Marš Mira" yürüşüne katıldık

 

Her yıl Srebrenitsa katliamını unutturmamak ve katliamda hayatını kaybeden şehitleri anmak için yapılan, bu yıl 13. sünün düzenlendiği Barış Yürüyüşü-Marš Mira’ya bu yıl da binlerce kişi katıldı.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanılan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa’daki katliamdan kaçmak isteyen binlerce kişinin takip ettiği, Nezuk'tan başlayıp Potaçari Anıt Mezarlığında son bulan ve halk arasında ‘Ölüm Yürüyüşü’ olarak bilinen Marš Mira yürüyüşüne her yıl dünyanın dört bir yanından katılımcı geliyor.

Yürüyüş boyunca etkin sağlık hizmeti desteği için AID Uluslararası Doktorlar Derneği de oradaydı. Sağlık hizmetlerine ek olarak AID’in İngiltere partneri Muntada AID tarafından da meyve, su, çikolata ve sandviçten oluşan kumanyalar dağıtıldı.

Bosna Kızıl Haç da, sıcaktan fenalaşanlar, bayılanlar için hasta transferi ve sağlık hizmeti alanlarında destekte bulundu. Yaklaşık 8bin kişinin katıldığı yürüyüşte Bosna halkı da kahve dağıtımı yaparak misafirperverliklerini gösterdi.

Üç günlük yürüyüş boyunca soykırımda hayatını kaybedenler için bilgilendirmeler yapılıp, dualar edildi.

AID Uluslararası Doktorlar Derneği son olarak yürüyüş sonunda yapılan cenaze defin işlemlerine katıldı.

AID, Bosna AID aracılığıyla Srebrenitsa katliamında yaralanmış olan mağdurlara protez hizmeti ve psikolojik destek hizmetleri gibi sağlık hizmetlerini sunmayı planlamaktadır.

 


Sosyal Medyada Paylaş;
Google